wtorek, 17 lipca 2012

Filcowa encyklopedia - historia - "Filc - najstarsza włóknina jaką zna człowiek".

Rozpoczynamy  dzisiaj nasz nowy cykl "filcowa encyklopedia". Chcielibyśmy wyjaśnić w nim najważniejsze pojęcia związane z filcem oraz filcowaniem.

Filc to najstarsza wlóknina jaką zna człowiek. Najwcześniejsze próby filcowania datuje się na epokę neolitu (czyli około 5500 do 2300 p.n.e.). W następnych epokach – brązu i żelaza, metodą tą powszechnie wytwarzano tkaniny w całej Skandynawii. Wykopaliska archeologiczne potwierdzają, że około V w p.n.e. filc znany był m.in. na południowej Syberii. Resztki tego materiału (które dziś oglądać można w petersburskim Ermitażu) archeolodzy znaleźli w zamarzniętym grobowcu przywódcy koczowniczego plemienia. Również starożytni Rzymianie i Grecy używali tej metody do wytwarzania elementów odzieży – np. rzymscy legioniści wyposażeni byli w grube filcowe zbroje, chroniące ich przed strzałami wrogów.

 zdjęcie ze strony http://ubioryhistoryczne.blox.pl/html/1310721,262146,169.html?4
Metoda filcowania znana jest praktycznie na całym świecie, a niektóre społeczności używają jej po dziś dzień. Mongolskie namioty – zwane jurtami, są właśnie zrobione ze sfilcowanej owczej wełny, zaś tamtejsi pasterze używają filcowych peleryn, zwanych „kepenek” oraz czapek mających chronić ich w surowym klimacie Azji Centralnej. W Europie Wschodniej i Skandynawii do dziś powszechnie używane są wspominane już wojłoki - walonki. 

Jak widzicie ludzie filcują już od kilku tysięcy lat ;o)

3 komentarze:

Kasia pisze...

Swietny pomysł z encylkopedią. Jezeli moge się wtrącić to filc nie jest tkanina tylko włoknina(tkanina jak nazwa wskazuje powinna byc tkana)

kraina filcu pisze...

Dziękujemy za trafną sugestię. Już poprawiamy ;o)

Anonimowy pisze...

A co powiecie na torebki z filcu na ramię? Są trwałe, wytrzymają dwa sezony? https://charlie.sklep.pl/kategoria-produktu/torebki-filcowe/torebki-z-filcu-na-ramie/