Konkurs wielkanocny - tutorial "filcowa pisanka 3 D" stworzony przez Panią Katarzynę.
Jak wykonać filcowaną na sucho pisankę 3D?
Potrzebne materiały:
- wełna czesankowa w różnych kolorach,
- igły do filcowania,
- styropianowe jajo z wgłębieniem (moje ma wysokość ok. 14 cm), jeśli takiego nie mamy, można użyć zwykłego, wówczas poszczególne elementy znajdą się na wierzchu i będzie to wyglądało równie ciekawie,
- styropianowe kółeczko – podstawka (jeśli nie mamy, jajko można umieścić potem w koszyczku lub przymocować wstążkę i zawiesić),
- Szczotka, gąbka lub mata do filcowania (zależy kto co lubi, ja tym razem wybrałam szczotkę).
Kolory czesanki dobrałam tak, by w pisance znalazły się żonkile, krokusy i przebiśniegi. Dobrze jest mieć różne odcienie zieleni (u mnie jest to cieniowana czesanka) oraz obsadki do igieł, co nie jest oczywiście konieczne, ale bardzo pomocne przy tak dużej ilości elementów – znacznie usprawnia pracę. Jak widać, przygotowałam odrobinę pomarańczowego jedwabiu do wykończenia żonkili, ale równie dobrze może to być zwykła czesanka.
1. Zaczynamy: najpierw należy pokryć styropianowe jajko czesanką w naturalnym kolorze lub białą. Ja wybrałam naturalną, ponieważ potem będzie na niej lepiej widać białe przebiśniegi. Nie trzeba nakładać grubej warstwy wełny, ale należy dość starannie pokryć jajko na zewnątrz i w środku. UWAGA! Trzeba uważać wkłuwając igłę/igły w miejscach, gdzie styropian jest cienki, ponieważ zrobi się sito i pisanka będzie miękka. Filcujemy zatem ostrożnie do momentu, aż wełna nabierze dość zwartej struktury i nie będzie odchodzić od styropianu. Najlepiej najpierw pokryć równomiernie jajko wełną i gdzieniegdzie przymocować, a potem rozpocząć właściwe filcowanie.
2. Teraz przyjemniejsza część pracy, czyli zdobienie. Najpierw trochę zieleni, w zależności od tego, ile chcemy. Proponuję dać nieco cieniowanych listków na zewnątrz i w środku. Jeśli później okaże się, że za mało, zawsze można dofilcować. Układamy liście w dolnej części jajka cienkimi warstwami i filcujemy, tym razem niekoniecznie musimy dokładnie filcować – wystarczy tak, żeby listki trzymały się dobrze, ale zachowały pionowy układ włókien i lekką puszystość – wygląda to delikatniej i bardziej naturalnie.
3. Kolej na kwiatki. Na zewnątrz umieścimy jednego dużego żonkila w słonecznym kolorze. Zaczynamy od środka, starając się, żeby był nieco wypukły. Na brzegach jedną igłą filcujemy zatem nieco dłużej, podobnie w samym środku. Powstanie taka mała „oponka”, którą wykańczamy na górze pomarańczowym jedwabiem lub odrobinką pomarańczowej czesanki. Jedwab jest błyszczący, więc bardziej dekoracyjny. Potem układamy 6 płatków i przymocowujemy je wokół centralnej części kwiatka.
4. Żonkil gotowy, teraz przystępujemy do filcowania kwiatków przestrzennych. Najpierw należy przygotować sobie podłużne paseczki/wałeczki, które staną się pręcikami krokusów. Do tej pisanki potrzebne są dwa ufilcowane wałeczki, które składamy na pół.
5. Przystępujemy do przygotowania płatków krokusa. Należy ufilcować 3 płatki wysokości ok. 4 cm, szerokości mniej więcej 2,5 cm w najszerszym miejscu. Następnie płatki łączymy razem z pręcikiem za pomocą igły do filcowania. Na zewnątrz kwiatka trzeba owinąć odrobiną zielonej czesanki i zrobić taką „czapeczkę”. Kwiatka należy przymocować do pisanki, oczywiście używając igły do filcowania.
6. Całą zabawę powtarzamy kolejny raz, tym razem z jaśniejszą czesanką.
7. Teraz przystępujemy do ufilcowania przebiśniega. Jest mniejszy niż krokusy. Możemy od razu uformować dwa płatki z jednej kępki wełny. Przebiśnieg nie ma pręcika w środku, dodałam nieco zieleni na dole. Następnie kwiatek przymocowujemy igłą do filcowania gdzieś w okolicach jednego z listków na naszej pisance.
8. Drugiego przebiśniega wykonujemy w ten sam sposób i mocujemy obok pierwszego.
9. Kolejny, ostatni kwiatek, to żonkil. Folcowanie rozpoczynamy od okręcenia na palcu odrobiny czesanki i uformowania środka. Należy cały czas przekręcać ten element, żeby powstał taki mały „kieliszek”. Na brzegu trzeba dodać nieco pomarańczowej czesanki lub jedwabiu.
10. Kolej na płatki. Przygotowujemy 6 podobnej wielkości kłaczków czesanki (moja ma mniej zdecydowany kolor niż ta użyta do zrobienia żonkila na zewnątrz pisanki, ponieważ tam jest jeden kwiat, a tutaj za bardzo rzucałby się w oczy w zestawieniu z delikatnymi krokusami i przebiśniegami). Płatki żonkila są bardziej spiczaste niż krokusa. Po kolei filcujemy płatki po jednej i po drugiej stronie, łącząc je za pomocą igły. Po wykonaniu wszystkich mocujemy środek i żonkil gotowy. Trzeba go oczywiście dofilcować do pisanki, najlepiej nakłuwać igłą tuż pod środkowym elementem żonkila.
11. Teraz brakuje tylko listków. Filcujemy dwa listki, które umieszczamy w jajku tak, aby nieco wychodziły na zewnątrz.
12. Przygotowujemy podstawkę, okręcając ją warstwą cieniowanej czesanki i delikatnie nakłuwając igłą.
Powstała oryginalna świąteczna ozdoba. Choć przygotowanie jej zajmuje nieco czasu, to jednak jest proste, a satysfakcja ogromna.
Zapraszam na bloga prowadzonego przez Panią Katarzynę: http://kasiaen.blogspot.com
poniedziałek, 30 marca 2015
Konkurs wielkanocny - tutorial "filcowa pisanka 3 D".
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz